Archiwum 2015

WOŚP 2016

28.12.2015

Zapraszamy na 24 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Szczegóły zamieszczamy na plakatach poniżej.
Pierogowa uczta w GOK

21.12.2015

W ubiegły piątek w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach, w ramach podsumowania konkursu pn. "Pierogi wigilijne", odbyła się prawdziwa pierogowa uczta. Na długim stole rozstawione zostały prace konkursowe, które chciało się zjeść zaraz po pierwszym spojrzeniu na nie, przygotowane przez mieszkanki naszej gminy. Kreatywność naszych kucharek przerosła nawet oczekiwania komisji konkursowej. Pierogi były nadziewane między innymi kapustą i grzybami, twarogiem ze słodkimi przyprawami, szpinakiem a nawet gęsiną.

Spośród 24 propozycji przygotowanych przez 13 uczestniczek konkursu, komisja konkursowa dokonała trudnego wyboru trzech najsmaczniejszych i najładniej podanych (a wszystkie były niesamowite!). Decyzją komisji nagrody otrzymały: za pierwsze miejsce Pani Katarzyna Rasielewska, która przygotowała pierogi z kapustą i grzybami, za drugie miejsce Pani Krystyna Dymowska za pierogi na słodko z twarogiem i cynamonem oraz za trzecie miejsce Pani Halina Wolska za pierogi ze szpinakiem. Nagrody zostały ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Książkach oraz Gminę Książki.

Każdy uczestnik musiał przygotować po 20 pierogów z danego rodzaju aby każda osoba będąca na podsumowaniu konkursu, mogła skosztować i wybrać swój typ. W ten sposób nagrodę publicznośći otrzymała Pani Krystyna Dymowska i jej pierogi na słodko z twarogiem i cynamonem. Ta nagroda została ufundowana przez Gminne Koło Gospodyń Wiejskich w Książkach.

Każda z uczestniczek konkursu otrzymała również dyplom potwierdzający udział oraz upominki od Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie.Betlejemskie Światło Pokoju w GOK

18.12.2015

Dzisiaj odwiedzili nas harcerze z Betlejemskim Światełkiem Pokoju, które przebyło długą drogę spod samych tatr, przez Toruń aż w końcu pojawiło się w naszych małych Książkach. Dziękujemy harcerzom za pamięć o kulturze i jej pracownikach. Zapewniamy, że będziemy dbali aby te dobre, symboliczne światło rozświetliło nie tylko nasz ośrodek kultury, ale także nas samych w realizowaniu zadań nakierowanych na drugiego człowieka.Zapraszamy na podsumowanie konkursu!

17.12.2015Spotkanie wigilijne w Klubie Seniora

17.12.2015

Ostatni tydzień przed świętami Bożego Narodzenia to okres spotkań przedwigilijnych różnych grup. Takie spotkanie odbyło się także i dzisiaj w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach za sprawą Klubu Seniora działającego przy GOK. Poza uczestnikami na spotkaniu pojawili się zaproszeni goście - Pani Skarbnik Gminy Książki Elżbieta Kępińska a także proboszcz parafi w Książkach ks. kan. Henryk Trąpczyński. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego łamania się opłatkiem podczas któremu nie jednej osobie zakręciła się łza w oku a także wspólnego śpiewania kolęd. Na stole królowały wigilijne paszteciki, pierogi a także piernik świąteczny ufundowany przez firmę Zaskocz, której bardzo dziękujemy za wsparcie.Spotkanie opłatkowe w Osieczku

14.12.2015

Dnia 12 grudnia 2015 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Osieczku zorganizowało spotkanie opłatkowe dla pań z sołectwa Osieczek. Wszystkie potrawy wigilijne zostały przygotowane przez panie z KGW. Była to też okazja do poznania nowych potraw i wymienienia się przepisami kulinarnymi oraz wspólnej degustacji. Wśród zaproszonych gości w spotkaniu uczestniczyli Pan Wójt Gminy Książki Jerzy Dutkiewicz i Ks. Grzegorz Nadolny proboszcz parafii Osieczek.Gadżety WOŚP już w GOK!

15.12.2015

Dzisiaj niespodziewanie odwiedził nas kurier z paczką od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w której znajdowały się m.in. gadżety przeznaczone do licytacji podczas 24 Finału WOŚP, który odbędzie się 10 stycznia 2016 roku. Wśród nich znalazły się zegar, dwa kalendarze naścienne, cztery koszulki - wszystko to z tegorocznym motywem WOŚP oraz gra planszowa ucząca pierwszej pomocy pt. "Było sobie życie", kolorowa broszura poświęcona pracy fundacji, kubek termiczny, pendrive w kształcie serca WOŚP, płyta DVD z Woodstocku a także kalendarzyk podręczny "Złoty melon". Jak widać, podobnie jak w latach ubiegłych, orkiestra zaufała nam, przeznaczając naszemu sztabowi tak wiele gadżetów, za co jesteśmy bardzo wdzięczni!

Zapraszamy także do zgłoszania się do Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach ze swoimi pomysłami na urozmaicenie tego wydarzenia a także z fantami, które chcieliby Państwo przeznaczyć do sprzedaży podczas tegorocznego finału. Każdy grosz się liczy!Świąteczne zajęcia KGW w Osieczku

14.12.2015

W środę (2 grudnia), w świetlicy w Osieczku Pani Joanna Lisińska, działająca w Kole Gospodyń Wiejskich, zorganizowała zajęcia, podczas których uczestniczki wykonywały ozdoby choinkowe. Zajęcia poprowadziła Pani Bożena Wiśniewska.Gotowi do przerwy świątecznej

13.12.2015

W kończącym się tygodniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbyły się ostatnie przed przerwą świąteczną zajęcia artystyczne dla dzieci oraz Klubu Węzełek.

Panie działające w Klubie Rękodzięła Artystycznego Węzełek podczas wtorkowego spotkania wykańczały przygotowane przez siebie techniką temari przepiękne bombki choinkowe. Efekt ich prac można zobaczyć klikając tutaj. W środę natomiast odbyło się spotkanie poświęcone dalszym pracom nad obrazami wyszywanymi haftem wstążeczkowym. Zdjęcia z zajęć zamieściliśmy tutaj.

Dzieci podczas czwartkowego spotkania przygotowały stoiki świąteczne, które zawisną w ich domach w okresie bożonarodzeniowym. Zdjęcia z czwartkowych zajęć można znaleźć tutaj.Mikołajki w GOK

06.12.2015

Dzisiaj w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców "Mikołajki jak z bajki". Tak jak się spodziewaliśmy sala GOK została wypełniona po brzegi. Dzięki sponsorowi, firmie Green Bear uczestnicy mogli podziwiać niesamowity pokaz iluzjonisty, który swoimi sztuczkami wywoływał wśród widowni salwy śmiechu przeplatane ze zdziwieniem. Po pokazie iluzjonisty na scenie wystąpili artyści ze studia ART-RE z Krakowa, którzy przybyli do nas na specjalne zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach z bajką pt. "Skrzat Titelitury".

Po przedstawieniach iluzjonisty oraz teatru odbyło się spotkanie z Mikołajem, podczas którego każde dziecko (a była ich dokładnie setka) otrzymało prezent ufundowany przez sponsora, firme Green Bear oraz cukierki od Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach. Na zakończenie spotkania zarówno rodzice jak i dzieci mogli sobie zrobić zdjęcie z mikołajem.

Chcemy w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować firmie Green Bear za zaangażowanie w stworzenie tego wydarzenia, którego nie udałoby się nam zorganizować w takiej formie bez dodatkowego wsparcia. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy w imieniu swoim, wszystkich uczestników mikołajek a w szczególności obdarowanych dzieci.Klub Węzełek rozwija się!

05.12.2015

Atmosfera panująca na dworzu wpływa na pobudzenie kreatywności i wzmożenie chęci zagospodarowania dłuższych wieczorów. Wiedzą o tym między innymi Panie z naszego Klubu Rękodzieła Artystycznego Węzełek. W mijającym tygodniu po raz pierwszy zajęcia odbyły się nie raz a dwa razy - we wtorek oraz środe i w te dni w najbliższych tygodniach Panie będą się spotykać.

Wtorkowe zajęcia poświęcone są tworzeniu bombek świątecznych techniką haftu temari. W środy natomiast Panie pracują nad swoimi wyszywanymi haftem wstążeczkowym obrazami. Każdy chętny może skorzystać z możliwości rozwijania swoich artystycznych pasji i zapisać się na zajęcia w biurze Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach. Zapraszamy!Na stronę GOK przyszła zima!

30.11.2015

Zgodnie z naszą tradycją, z nadejściem grudnia zmieniamy szatę graficzną naszej strony internetowej na zimową. Mamy nadzieję, że nowa kolorystyka przypadnie Państwu do gustu. W razie problemów z wyświetlaniem należy odświeżyć stronę poprzez wciśnięcie na klawiaturze ctrl + r.Konkurs "Pierogi wigilijne"

27.11.2015

Zapraszamy wszystkich miłośników gotowania do udziału w konkursie pn. "Pierogi Wigilijne", organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury, Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Gminną Radę Kobiet w Książkach. Celem konkursu jest promowanie tradycyji i zwyczajów wigilijnych, wymiana doświadczeń kulinarnych a także aktywizacja lokalnej społeczności. W konkursie udział może wziąć każdy pełnoletni mieszkaniec gminy. Swój udział można zgłosić do dnia 11 grudnia a rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 18 grudnia. Szczegóły w regulaminie, który można pobrać poniżej.Zapraszamy na Sylwestra

16.11.2015Konkursy walentynkowe - Chełmno 2015

20.10.2015

Mamy przyjemność zaprosić do uczestnictwa w dwóch konkursach organizowanych przez Chełmiński Dom Kultury z okazji tradycyjnych już Walentynek Chełmińskich. Organizator przygotował bardzo atrakcyjne nagrody w obu konkursach.

Festiwal Piosenki Miłosnej

Już kolejny raz będziemy wspólnie bawić się podczas OBCHODÓW DNIA ŚW. WALENTEGO w Chełmnie. Nasze miasto z relikwiami tradycyjnie gościć będzie zespoły muzyczne z gwiazdą wieczoru, rozstrzygniemy też ogłoszone wcześniej konkursy tematyczne m.in. „Najpiękniejsza Witryna Walentynowa” czy „Chełmno komiksem malowane".

W trakcie imprezy, w której udział bierze kilka tysięcy osób, zaprezentują się również wokaliści – finaliści „IX Festiwalu Piosenki Miłosnej”. Chętni do uczestnictwa w Festiwalu już od dziś mogą przesyłać nagrania „demo” o tematyce miłosnej. Jury, po przesłuchaniu nadesłanych materiałów, wybierze finałową „dziesiątkę” najlepszych i najciekawszych piosenkarzy. Mamy nadzieję, iż poziom prezentacji będzie jak zwykle wysoki i wyrównany. Oprócz werdyktu jury, publiczność również weźmie udział w naszej zabawie, wybierając swoich faworytów i przyznając nagrodę publiczności.

Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Chełmno komiksem malowane

Zapraszamy do udziału w kolejnym walentynkowym konkursie "Chełmno komiksem malowane". Jego przedmiotem jest wykonanie komiksu nawiązującego do promocji Chełmna jako “miasta zakochanych®”.

Temat prac może odwoływać się do historii, legend, zabytków może również dotyczyć wydarzenia z życia autora lub zasłyszanego opowiadania. Fabuła musi być ściśle związana z Chełmnem.

Zapraszamy do obejrzenia komiksów wyróżnionych w poprzedniej edycji konkursu, które można znaleźć klikając tutaj.

Informacje ze strony internetowej Chełmińśkiego Domu Kultury.Artystyczny czwartek

27.11.2015

W czwartek po skończonych zajęciach szkolnych, nasz Gminny Ośrodek Kultury w Książkach odwiedziły dzieci chcące rozwijać swoje talenty artystyczne. Było to już drugie spotkanie ze sztuką, podczas którego, nowoczesnymi technikami, przygotowywane były kartki świąteczne. Pracę i zaangażowanie dzieci a także ich opiekunów można zobaczyć na zdjęciach.Andrzejki w Klubie Seniora

27.11.2015

Środa w naszym Gminnym Ośrodku Kultury należała do Klubu Seniora, który spotkał się aby tradycyjnie świętować Andrzejki. Nie zabrakło wróżb, lania wosku a także śpiewów i pogodnej rozmowy w miłej atmosferze. Seniorzy kolejny raz udowodnili, że nie liczy się wiek, ale chęć do zabawy i spotykania się.Zajęcia z haftu wstążeczkowego

27.11.2015

We wtorek w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego Węzełek, podczas którego Panie doskonaliły swoje umiejętności w zakresie haftu wstążeczkowego. Jak można zauważyć na zdjęciach nie tylko umiejętności Pań zrzeszonych w ramach klubu rozwijają się, ale także sam klub rośnie w siłę, co nas niezmiernie cieszy. Tym razem Panie spotkały się na dużej sali GOK, ponieważ salka stała się zbyt mała. Dla każdego znajdzie się miejsce - zapraszamy do zapisywania się na zajęcia koła w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach.Mikołajki jak z bajki

25.11.2015Tydzień artystyczny

20.11.2015

Kończący się tydzień minął w naszym Gminnym Ośrodku Kultury pod znakiem zajęć artystycznych. Po kilkumiesięcznych przygotowaniach do wystawy dzieł malowanych na szkle, klub rękodzieła artystycznego "Węzełek" zaprosił mieszkańców naszej gminy na kolejne zajęcia - z haftu wstążeczkowego. Mamy nadzieję, że i tym razem będziemy mogli podziwiać przygotowane podczas spotkań obrazy. Tymczasem na zdjęciach można obejrzeć jak Panie radziły sobie w środę na pierwszych zajęciach.

W tym tygodniu zaprosiliśmy również dzieci ze Szkoły Podstawowej w Książkach do udziału w zajęciach artystycznych, podczas których powstawały piękne kartki świąteczne. Zajęcia odbyły się w czwartek i poprowadziła je Ania Skwark. Zdjęcia z zajęć również można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.Nowe zajęcia artystyczne

13.11.2015

Gminny Ośrodek Kultury w Książkach zaprasza dzieci uczęszczające od Szkoły Podstawowej na zajęcia plastyczne, które odbywały się będą w każdy czwartek od godziny 13:30 począwszy od przyszłego tygodnia. Na pierwszych zajęciach dzieci będą wykonywały specjalnie zdobione kartki bożonarodzeniowe. Zajęcia są nieodpłatne a materiały zapewnia Gminny Ośrodek Kultury.Akademia z okazji Święta Niepodległości

11.11.2015

W dniu dzisiejszym w naszym Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach, o godzinie 11:00, odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zanim na scenie pojawiły się dzieci działające w kole teatralnym pod opieką Pani Marleny Barszeczewskiej przy Szkole Podstawowej w Książkach, głos zabrał Wójt Gminy Książki, Jerzy Dutkiewicz. Na scenie jako pierwszy zaprezentował bardzo dynamiczny, patriotyczny wiersz własnego autorstwa Wojciech Lutostański, harcerz drużyny harcerskiej Novitas. Treść wiersza zamieszczamy poniżej. Po gromkich brawach na scenie pojawiły się dzieci, które zaprosiły widzów na przystępną i ciekawą lekcję historii poświęconą Narodowemu Świętu Niepodległości.

Polska
Wojciech Lutostański

Gdy dzień dobiega końca
Niebo biało czerwone,
A gdy rano wschód słońca
Orły dziobią wronę.

Te orły pilnują naszych granic,
By Rzeczpospolita wolna była,
By wśród naszych wolnych stanic
Szczęśliwa polska ludność żyła.

Lecz były czasy takie,
Że to wrony orła biły,
Ale naszym męstwa znakiem
Liczne powstania były.

To my powstrzymaliśmy
Bolszewików nad Wisłą,
A pod Wiedniem zabłysnęliśmy
Odwagą niezawisłą

Gdy husaria Turków cięła
Sojusznicy wojska wstrzymali,
By podziwiać taktyczne dzieła,
Jakie żeśmy posiadali.

Po Wiedeńskiej odsieczy,
Wdzięczni krótko byli
I w odwecie za te rzeczy
Polskie ziemie zagrabili

Do nas należą góry wysokie,
Zarybione jeziora, morze, rzeki,
Nasze są równiny szerokie,
I ziemie te będą nasze na wieki

Jesteśmy Polakami!
Tu ziemia nasza żyzna,
Więc żyjmy wartościami
Bóg Honor i Ojczyzna!


Otwarcie wystawy pn. "Na szkle malowane"

09.11.2015

W ubiegłą sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbyło się otwarcie wystawy pn. "Na szkle malowane", przygotowanej przez nasz Klub Rękodzieła Artystycznego "Węzełek". Panie działające w kole, pracując przez ostatni miesiąc, włożyły bardzo dużo serca i pracy w przygotowanie pięknych artystycznych dzieł, które można podziwiać na wystawie. Na otwarcie przybyli artyści z rodzinami, Wójt Gminy Książki, Dyrektor Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Henryka Sienkiewicza w Książkach oraz wielu innych. Wystawę można zwiedzać do 11 listopada w godzinach od 10:00 do 15:00. Zapraszamy!Akademia

08.11.2015Wieczorek Andrzejkowy

04.11.2015

Gminny Ośrodek Kultury w Książkach zaprasza na wieczorek andrzejkowy z własnym koszykiem, który odbędzie się dnia 21 listopada (sobota) o godzinie 20:00. Koszt uczestnictwa to 15 zł/os. Zapisy przyjmowane są w biurze GOK do dnia 16 listopada br.Koncert zespołu NEDA - zmiana terminu

04.11.2015

Z przyczyn niezależnych od Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach oraz współorganizatorów, koncert zespołu Neda zostaje przełożony na inny termin, który po ustaleniu zostanie tutaj opublikowany.Koncert zespołu NEDA w GOK

28.10.2015

Dzięki wspólnym staraniom Domu Kultury i Wójta Gminy Książki w Książkach wystąpi toruńska grupa rockowa NEDA. Pięcioosobowy obecnie zespół został założony w 2014 roku z inicjatywy gitarzysty Bartka Osińskiego i basisty Bartka Rybickiego. Grają oni własną muzykę rockową, w której najważniejsze są melodyjne utwory i przemyślane teksty śpiewane po polsku. Autorką większości tekstów jest profesjonalistka - Aleksandra Bacińska- laureatka min. nagrody na festiwalu w Opolu. Julia Kicińska, wokalistka zespołu, przejmująco śpiewa o emocjach, miłości, nieuchronnym przemijaniu, ale i o nadziei. NEDA regularnie koncertuje w Toruniu, rzadko można ją posłuchać gdzie indziej. W tym roku zespół, razem z piętnastoma innymi, był nominowany w toruńskim plebiscycie „Scena jest Wasza” i głosami fanów zajął wysokie czwarte miejsce. Jest to głównie zasługa przemyślanych i bardzo dobrze przygotowanych koncertów, niepozbawionych energetycznej spontaniczności. Każdy występ zespołu jest inny i dopasowany specjalnie do miejsca i okoliczności. Nigdy do końca nie wiadomo czym zespół zaskoczy publiczność i jaką reakcję wywoła; podczas jednego z koncertów na toruńskim rynku, w trakcie wzruszającej piosenki, wokalistka otrzymała różę od nieznanego fana. Występy zespołu NEDA pozostawiają mnóstwo wrażeń i miejmy nadzieję, że tak będzie również w Książkach.

www.neda.pl

Zdjęcia: Tomasz WarzyńskiWystawa "Na szkle malowane"

28.10.2015

Mamy przyjemność zaprosić Państwo na wystawę niesamowitych prac wykonanych przez Klub Rękodzieła Artystycznego Węzełek działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach. Wystawa nosi tytuł "Na szkle malowane", co doskonale oddaje techniki prac użyte do tworzenia wspaniałych dzieł przez uczestniczki zajęć. Panie przygotowywały się do tej wystawy już od początku października a postępy ich prac można znaleźć w dziale Galerie zdjęć. Najbardziej liczy się jednak efekt końcowy, który będzie można podziwiać 7 listopada od godziny 15:00 na sali GOK. Wystawę będzie można również zwiedzać w dniach od 9 do 11 listopada w godzinach od 10:00 do 15:00. Bardzo serdecznie zapraszamy!Dzień Seniora

21.10.2015

Klub Seniora działający aktywnie przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach obchodził dzisiaj swoje święto - Dzień Seniora. Członkowie klubu spotkali się przy wspólnym, syto zastawionym stole aby porozmawiać, powspominać, wypić kawę i bawić się. Nie zabrakło również symbolicznych życzeń z okazji Dnia Seniora, które zostały złożone przez Dyrektora GOK Jerzego Cyrana na ręce Pani Barbary Gajewskiej, zastępcy prezesa klubu.Zajęcia z haftu

21.10.2015Dzień Nauczyciela w GOK

18.10.2015

Uczniowie Gimnazjum w Książkach w ramach obchodów Dnia Nauczyciela zaprosili pracowników gimnazjum oraz swoich rówieśników do wspólnego świętowania poprzez zabawę w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach. W tym roku niespodzianką dla nauczycieli była zorganizowana przez uczniów familiada. Nie zabrakło podchwytliwych pytań wywołujących salwy śmiechu wśród widzów, którzy wypełnili salę GOK po brzegi. Przedstawiciele grona pedagogicznego pokazali klasę i wygrali turniej wiedzy. Na zakończenie uczniowie wręczyli swoim wychowawcom oraz pracownikom gimnazjum symboliczne róże, jako wyraz wdzięczności za wkład pracy w codzienne przekazywanie wiedzy i kształtowanie charakterów.Spotkanie Klubu Rękodziela Artystycznego

18.10.2015

W środę w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach spotkały się Panie działające w ramach Klubu Rękodzieła Artystycznego Węzełek. Podczas zajęć wykańczały swoje prace, których efekty można podziwiać na zdjęciach oraz będzie można zobaczyć na żywo podczas wystawy, która zostanie zorganizowana pod koniec października.

Każdy może włączyć się w tworzenie tej wystawy poprzez dołączenie do klubu. Spotkania odbywają się co środę o godzinie 11:00.Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej

16.10.2015

Zapraszamy na wystawę pod tytułem "Świat Wyobraźni Justyny i Szymona", która prezentowana będzie w Bibliotece Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu w dniach od 29 października do 10 listopada.

Na wystawie prezentowane są prace rodzeństwa Justyny i Szymona Wolińskich, uczniów Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Henryka Sienkiewicza w Książkach. Malowane kredkami, pastelami, flamastrami pokazują świat bajek i przyrody widziany oczami autorów.

Szymon jest uczniem niepełnosprawnym, a rysowanie jest jego wielką pasją, której poświęca każdą wolną chwilę. Bohaterami prac są przede wszystkim zwierzęta występujące w bajkach. Jego obrazki są zabawne, wesołe i kolorowe. Szymon kontury postaci wykonuje przeważnie czarnym pisakiem, a potem koloruje je olejnymi lub suchymi pastelami.

Justyna, również utalentowana plastycznie siostra Szymona, prezentuje rysunki, w których dominują motywy przyrody, kwiatów i zwierząt. Prace wykonuje farbami akrylowymi na płótnach i suchymi pastelami na kartkach.

Justyna i Szymon Wolińscy są laureatami wielu konkursów plastycznych.

Inicjator wystawy: Anna PolcynSpotkanie Klubu Rękodziela Artystycznego

01.10.2015

Wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach po raz kolejny spotkały się Panie działające w Klubie Rękodzieła Artystycznego Węzełek aby przygotowywać kolejne prace na zbliżającą się wystawę, która odbędzie się pod koniec października. Zapraszamy do obejrzenia postępów ich prac.Święto Ziemniaka

01.10.2015

W ubiegły czwartek w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbyło się coroczne święto ziemniaka. Podobnie jak w latach ubiegłych inicjatywę przygotowania tego spotkania przyjęli seniorzy skupiający się w Klubie Seniora. Nie zabrakło zabaw, śpiewów a na stołach królowały różne potrawy z ziemniaka, tradycyjny chleb ze smalcem oraz ogórki kiszone.Nowy sprzęt w OSP Książki

01.10.2015

18 września w Książkach spotkały się jednostki OSP z regionu, którym został przekazany sprzęt ratowniczy zakupiony w ramach projektu "Ludziom na ratunek", koordynowanego przez Urząd Marszałkowski województwa Kujawsko - Pomorskiego. Druhowie OSP w Książkach otrzymali łódź z przyczepą. Wszyscy uczestnicy uroczystości usłyszeli życzenia, aby nowy sprzęt był wykorzystywany przede wszystkim do szkoleń i ćwiczeń a jeśli będzie potrzebny do ratowania zdrowia i życia ludzkiego, nigdy nie zawiódł. Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w naszej Galerii zdjęć.Pani Róża promuje Gminę Książki

01.10.2015

W sobotę 26 września br.,w Wąbrzeźnie odbył się piknik pn. "Przywitanie Jesieni" na którym swoje stoisko wystawiała pani Róża Patzer. Jednym ze specjalnych gości festynu był znany włoski piosenkarz Roberto Zucaro, który wykonał na scenie takie utwory jak SUSANNA,SOLO NOI czy AMORE MIO. Artysta otrzymał od Pani Róży ręcznie plecioną serwetę a w zamian przekazał swoją płytę.Spotkanie Klubu Rękodziela Artystycznego

23.09.2015

W dniu dzisiejszym na salce w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach spotkały się Panie należące do Klubu Rękodzieła Artystycznego Węzełek aby bawiąc się rozwijać swoje talenty. Członkinie klubu przygotowują się do wystawy ich prac, która zaplanowana jest na koniec października a na którą już teraz w imieniu Pań bardzo serdecznie zapraszamy. Przypominamy że spotkania klubu mają charakter otwarty, są nieodpłatne i każdy kto tylko chce się rozwijać artystycznie, bez względu na wiek może się na nich pojawić. Klub spotyka się w każdą środę o godzinie 11:00.Msza pod pomnikiem w Łopatkach

20.09.2015

Dzisiaj w Łopatkach pod pomnikiem pomordowanych odbyły się uroczystości religijno - patriotyczne upamiętniające ofiary II Wojny Światowej. Uroczystą mszę świętą odprawił proboszcz parafii pw. Św. Marii Magdaleny, ks. Edward Rogoza. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych oraz delegacji, które po mszy złożyły wieńce pod pomnikiem. Uroczystość swoim śpiewem uświetnił zespół Książkowianka działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach.Zajęcia z obcokrajowcami

20.09.2015

W środę i czwartek w Gminnym Ośrodku Kultury odbywały się zajęcia dla młodzieży uczęszczającej do gimnazjum w Książkach, prowadzone przez studentów z Tunezji, Rumunii oraz Ukrainy. Projekt w ramach którego odbyły się zajęcia realizowany jest przez Gimnazjum w Książkach. Młodzież podczas zajęć mogła poznać kulturę oraz zwyczaje obcokrajowców. Była to także świetna okazja do nauki języka angielskiego poprzez zabawę.
Otwarte zapisy na zajęcia

14.09.2015

Zapraszamy do zapisywania się do kół zainteresowań oraz rozwijania swoich pasji! Szczegóły na plakacie poniżej.Nowe artykuły

06.09.2015

Zapraszamy do działu Wirtualna Galeria Artykułów w którym można znaleźć artykuły z lokalnych gazet takich jak CWA, Nowości, Gazeta Pomorska związane z wydarzeniami z życia Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach.Aktualizacja strony

02.09.2015

Ponieważ nasza strona internetowa w dniu wczorajszym przeszła gruntowną konserwację oraz dodane zostały pewne zmiany kosmetyczne, zalecamy w razie problemów z wyświetlaniem po wejściu pod adres www.gokksiazki.pl odświeżyć stronę poprzez kliknięcie na "Odśwież" w przeglądarce internetowej lub wciśnięcie klawiszy ctrl + r. Za utrudnienia przepraszamy.Zajęcia poprawiające jakość życia

01.09.2015

Zapraszamy na kolejne zajęcia skierowane do wszystkich osób chcących poprawić jakość swojego życia poprzez aktywizację fizyczną oraz zmianę nawyków żywieniowych. Szczegóły wraz z terminami zajęć zamieszczamy na plakatach poniżej. Zajęcia są darmowe.Dożynki Gminne 2015

31.08.2015

Ubiegła sobota minęła nam pod znakiem dobrej zabawy podczas Dożynek Gminnych. Dzięki współpracy wszystkich sołectw oraz instytucji naszej gminy, udało się zorganizować imprezę pełną atrakcji dla wszystkich mieszkańców i ich gości, bez względu na wiek. Najmłodsi mieli okazję wyszaleć się na dmuchanych zamkach, posmakować waty cukrowej, spróbować swoich sił w pracach kuźniarskich, wytoczyć własny dzbanek na kole garncarskim czy też zrobić sobie zdjęcie na jednym z prezentowanych podczas dożynek traktorów. Dla młodzieży i dorosłych został przygotowany turniej sołectw oraz wieczorna impreza, która odbyła się po części oficjalnej. Wszyscy mogli uczestniczyć również w pokazach strażackich przygotowanych przez jak zawsze profesjonalne drużyny z naszej gminy a także skosztować przygotowanych przez poszczególne sołectwa specjałów takich jak grochówka, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, ciasta oraz inne słodkości.

Po uroczystej mszy świętej pod przewidnictwem ks. kan. Henryka Trąpczyński, podczas której kazanie wygłosił ks. Jacek Dudziński, korowód dożynkowy udał się na plac przed Gimnazjum w Książkach. Po wniesieniu wieńców, Wójt Gminy Książki Jerzy Dutkiewicz podzielił między sołtysów, przybyłych gości a także obecnych na placu mieszkańców gminy poświęcony chleb dożynkowy. Po krókich przemówieniach i przedstawieniu przez Panią Katarzynę Chandzel historii i symboliki chleba, przyszedł czas na występy artystyczne oraz podsumowania konkursów na "Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy" oraz "Piękna Zagroda". Poniżej można znaleźć wyniki konkursów. Również podczas części oficjalnej na scenie zaprezentowały się zespoły oraz wokalistki z Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach - Książkowianka, Skowronki, Magdalena Sacha oraz Jona Szmeichel. Na scenie swój debiut zaliczył powstały niedawno przy GOK-u zespół "Zumba Dance". Odbył się także wspomniany już turniej sołectw, podczas którego przedstawiciele wyłonieni przez sołtysów walczyli o podium rzucając "wójtem" i "sołtysem", przeciągając wóz strażacki a także uczestnicząc w biegach w workach. Około godziny 19:00 na scenie pojawił się zespół, który porwał wszystkich do tańca. Zabawa zakończyłą się około godziny 3:00.

Wyniki konkursów

Piękna Zagroda

W kategorii „Na najbardziej zadbaną zagrodę wiejską”

W kategorii „Na najbardziej zadbaną działkę siedliskową”

Za udział w konkursie

Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy

W kategorii „Wieniec tradycyjny”

W kategorii „Wieniec nowoczesny”

Turniej SołectwZakończenie wakacji

26.08.2015

Dzisiaj w parku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach od godziny 13:00 można było usłyszeć gwar rozweselanych przez nas dzieci. Mimo że wakacje dobiegają końca, staraliśmy się chociaż w jeden z tych ostatnich dni odpoczynku dać dzieciom dodatkowe powody do radości. Nie zabrakło trampoliny, zabaw na dmuchanym zamku, konkursów a także tworzenia wielkich baniek mydlanych. W niektórych konkurencjach swoich sił postanowili spróbować nawet rodzice, co wywołało u dzieci jeszcze więcej entuzjazmu. Wszystko to możecie zobaczyć na zdjęciach w dziale Galerie zdjęć.Dożynki w Osieczku

26.08.2015

W ubiegłą sobotę mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Dożynkach zorganizowanych przez sołectwo Osieczek. Zapewniliśmy dzieciom świetną zabawę na zamku i trampolinie oraz podczas tworzenia wielkich baniek a także uczestniczenia w przygotowanych przez nas zabawach i konkursach. Dzieci a także niektórych rodziców do tańca porwał działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach zespół Zumba Dance. Nie zabrakło również malowania pięknych wzorów na twarzach specjalnymi farbami.Zajęcia kulinarne

24.08.2015

Zapraszamy na zajęcia kulinarne. Szczegóły na plakacie poniżej.Dożynki Gminne

05.08.2015

Mamy przyjemność zaprosić Państwo na tradycyjnie organizowane w naszej gminie Dożynki, które odbędą się 29 sierpnia.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 14:50 przemarszem uczestników uroczystości do kościoła parafialnego w Książkach gdzie odbędzie się specjalna dziękczynna msza święta.

Około godziny 16:15 uczestnicy udadzą się na plac przy gimnazjum w Książkach. To tam właśnie odbędzie się część oficjalna imprezy tj. wystąpienia organizatorów oraz zaproszonych gości, podsumowanie konkursów "Piękna Zagroda" oraz na najpiękniejszy wieniec dożynkowy a także występy artystyczne oraz konkursy dla dzieci i młodzieży.

O godzinie 19:00 rozpocznie się zabawa taneczna dla mieszkańców naszej gminy oraz ich znajomych.

W okolicy placu dożynkowego znajdą swoje miejsce również park rozrywki dla dzieci i młodzieży oraz stoiska gastronomiczne.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w całości naszego gminnego święta.Zakończenie wakacyjnych spotkań w GOK

23.08.2015

W piątek dobiegły końca wakacyjne spotkania w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach. Ostatnim dziełem, który zwięczył zajęcia intelektualne, artystyczne, sportowe oraz organizowane we współpracy z biblioteką "GoPro" a także "Wakacje z Panem Kleksem", było namalowanie pięknego, wielkiego dzieła stworzonego na płycie przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Książkach.

Dzięki wakacyjnym spotkaniom dzieci i młodzież aktywnie spędziły czas wolny i nie nudziły się w domu a co więcej rozwijały swoje pasje i umiejętności a także budziły w sobie nowe talenty. Cieszymy się, że mogliśmy być współtwórcami tego wielkiego wakacyjnego "bumu" intelektualnego i twórczego.

Chcieliśmy także w sposób szczególny podziękować przedstawicielom naszej lokalnej młodzieży: Monice Komorowskiej, Karolinie Maryniak oraz Maciejowi Komorowskiemu, którzy aktywnie włączyli się we współtworzenie zajęć.

Zapraszamy jednocześnie wszystkich, zarówno uczestników wakacyjnych zajęć jak i osoby, które nie miały okazji w nich brać udziału na imprezę pt. "Pożegnanie wakacji". Będziemy się wspólnie bawić i korzystać z ostatnich wakacyjnych chwil. Impreza odbędzie się w środę o godzinie 13:00 w parku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach.

Wszystkie zdjęcia z zajęć wakacyjnych można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.Zakończenie wakacji

20.08.2015

Zapraszamy na zakończenie wakacji. Szczegóły na plakacie poniżej.Burza mózgów w GOKu

17.08.2015

Dzisiaj w naszym Gminnym Ośrodku rozpoczęła się prawdziwa intelektualna burza mózgów. Dzieci podczas zajęć rozwijają swoje umiejętności poznawcze dzięki zgadywankom oraz nietypowym grom karcianym, których nie spotkacie nigdzie indziej jak tylko u nas. Nie zabrakło także zajęć na świeżym powietrzu bo jak nie korzystać z tak przegenialnej pogody, jaką mamy w te wakacje? Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć, które można znaleźć poniżej.GoPro - nowe technologie w bibliotece

10.08.2015

W ubiegłym tygodniu dzieci uczestniczące w zajęciach wakacyjnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Książkach miały okazję zgłębiać tajniki nowych technologi. Podczas zajęć odbywających się w bibliotece, zostały stworzone różnego rodzaju prototypy robotów z zestawów GoPro. Zdjęcia z zajęć można zobaczyć poniżej.RUSZ SIĘ PO ZDROWIE!

31.07.2015

Pod taką nazwą od sierpnia rozpoczynamy cykl zajęć sportowych, które są organizowane przez Powiat Wąbrzeski w ramach Programu PL 13. Ćwiczenia będą prowadzone przez instruktorów sportu i są dostosowane do wieku i kondycji poszczególnych osób - można wybrać fitness lub spacery z kijkami - nordic walking. Zajęcia będą się odbywały w każdym sołectwie na terenie powiatu oraz w mieście Wąbrzeźnie.

Szczegółowych informacji udziela koordynator gminny:

Katarzyna Wagner – Gmina Książki
tel.: 698 878 220,
e-mail: k.wagner@zdrowiedlapowiatuwabrzeskiego.pl

oraz sołtysi poszczególnych sołectw:
Książki - GOK - 56 688 81 39
Sołtys - E.Dylewski - 693838614
Blizno - J.Piskorski - 503436030
Blizienko - J. Majek - 566883662
Brudzawki - R. Krajewski - 785127424
Łopatki - T. Turbak - 566888539
Sczuplinki - M.Kryniecka - 721966676
Osieczek - M. Macikowski - 603544865
Zaskocz - U. Dąbrowska - 665066672Wakacyjny tydzień artystyczny w GOK

29.07.2015

Od poniedziałku w naszym Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbywają się zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Pogromców igły i nitki a także i większych sznurków nie brakuje a co więcej podczas zajęć świetnie się bawią pod czujnym okiem Ani oraz Pań z Klubu rękodzieła artystycznego "Węzełek". Jesteśmy pewni, że do końca tygodnia powstanie wiele dzieł artystycznych, które będą ozdobą w pokojach uczestników zajęć przez cały rok szkolny aż do kolejnych wakacjych spotkań w GOK.Sprzęt sportowy dla mieszkańców powiatu

27.07.2015

Miło nam poinformować, że w sołectwach na terenie Powiatu Wąbrzeskiego można już korzystać ze sprzętu sportowego, który został zakupiony w ramach Programu PL 13.

Przypominamy, że w skład zestawu wchodzą: hantle, skakanki, maty do ćwiczeń oraz kijki do nordic walking.

Szczegółowych informacji o możliwości wypożyczania sprzętu sportowego udziela koordynator gminny:
Katarzyna Wagner – Gmina Książki
tel.: 698 878 220,
e-mail: k.wagner@zdrowiedlapowiatuwabrzeskiego.pl

oraz sołtysi poszczególnych sołectw:
Książki - GOK - 56 688 81 39
Sołtys - E.Dylewski - 693838614
Blizno - J.Piskorski - 503436030
Blizienko - J. Majek - 566883662
Brudzawki - R. Krajewski - 785127424
Łopatki - T. Turbak - 566888539
Sczuplinki - M.Kryniecka - 721966676
Osieczek - M. Macikowski - 603544865
Zaskocz - U. Dąbrowska - 665066672Święto miejscowości Książki

25.07.2015

Wczoraj nasza miejscowość obchodziła swoją 377 rocznicę powstania. Z tej okazji został zorganizowany festyn. W ramach tego radosnego święta mieszkańcy mieli okazję poznać krótki rys historyczny miejscowości odczytany przez lokalnego działacza, Pana Wojciecha Deżakowskiego, a także skorzystać z wielu atrakcji takich jak pokazy staroci, kuźniarstwa, gliniarstwa, przejażdżki bryczką czy darmowa grochówka. Specjalnie dla dzieci przygotowane zostały między innymi takie atrakcje jak malowanie twarzy specjalnymi farbami, pokaz sprzętu strażackiego i wystawa ciągników. Najmłodsi mogli także poskakać na dmuchanym zamku i zjeść słodką watę cukrową. Złe warunki atmosferyczne dość wcześnie przerwały pokazy artystyczne przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Książkach na świeżym powietrzu. Dzięki ciężkiej pracy organizatorów imprezę udało się przenieść do GOK-u gdzie do godziny 3 nad ranem mieszkańcy mogli bawić się przy muzyce zespołu SaxDuo. Wydarzenie nie mogłoby się odbyć gdyby nie sponsorzy, którzy zostaną wyszczególnieni w osobnym wpisie. Organizatorem festynu była Rada Sołecka w Książkach.Aktywizacja kobiet w Łopatkach

24.07.2015

Grupa nieformalna Klub Aktywnych Kobiet w Łopatkach otrzymała dotację w ramach projektu „Inicjuj z FIO” realizowanego przez Stowarzyszenie Kujawsko – Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK i Stowarzyszenie Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt pt. Aktywizacja kobiet przez warsztaty rękodzielnicze haft wstążeczkowy został zrealizowany w Świetlicy Wiejskiej w Łopatkach. Wartość projektu wynosiła 4840 złotych. W warsztatach uczestniczyło 25 kobiet. Szkolenie przeprowadziła pani Małgorzata Górecka. Po przeprowadzonych warsztatach odbył się piknik integracyjny połączony z wystawą wykonanych prac. Podczas pikniku przeprowadzono warsztaty planistyczne ,, Co możemy zrobić wspólnie, aby żyło nam się lepiej ’’. Uczestnicy pikniku wypełnili ankietę w której zdefiniowali potrzeby wspólnych działań w celu dalszej poprawy życia oraz integracji i aktywizacji mieszkańców wsi Łopatki.Otwarcie wystawy Macieja Sachy

22.07.2015

W dniu wczorajszym w naszym Gminnym Ośrodku Kultury została otwarta wystawa Macieja Sachy pt. "Socjalistyczna Ojczyzna". Podczas otwarcia Maciej przedstawił zgromadzone przez siebie eksponaty oraz wprowadził uczestników w klimat tamtego okresu. Jak zawsze Maciej wspierany był przez swoich rodziców. Zdjęcia z otwarcia można zobaczyć poniżej.Wakacje z Panem Kleksem

14.07.2015

Ubiegły tydzień upłynął nam pod znakiem rozwoju fizycznego, tańców Zumby, zabaw z chustą animacyjną, gry w piłkę oraz zabaw na świeżym powietrzu. Wszystkie zdjęcia z zeszłotygodniowych zajęć można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.

W tym tygodniu natomiast dzieci zostaną zabrane przez Panią Kasię Chandzel do magicznego i nieprzewidywalnego świata Pana Kleksa gdzie poznają nowe techniki rysunku czy także zanurzą się w tajnikach tak trudnych zajęć jak przyszycie guzików. Będziemy na bieżąco publikować podróże dzieci z Panem Kleksem w dziale Galerie zdjęć.Festyn

09.07.2015

Zapraszamy na festyn z okazji 377. rocznicy miejscowości Książki.Tydzień sportowy

07.07.2015

Od poniedziałku w naszym Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach trwa tydzień sportowy. Nie brakuje zajęć zarówno dla chłopców jak i dziewczyn z naszej miejscowości. Są gry w piłkę, zabawy z chustą klanzy, rozwijanie poprzez różnego rodzaju gry sportowo - integracyjne a także wspólne tańczenie Zumby. Zdjęcia można zobaczyć w ciągle uzupełnianej Galerii zdjęć.Rozpoczęcie wakacji

30.06.2015

Dzisiaj wspólnie z dziećmi i ich rodzicami zabawami, konkursami i salwami śmiechu rozpoczęliśmy wakacje. Dopisała nam pogoda dzięki czemu mogliśmy rozstawić w parku zamek i trampolinę a także zachęcić dzieci do aktywności - grania w piłkę i uczestnictwa w różnych zabawach. Rodzice natomiast mogli skorzystać z punktu informacyjnego wystawionego przez Gminę Książki i zdobyć w nim informację o "Profilu Zaufanym" a także taki profil sobie stworzyć.Świętojanki w Szczuplinkach

29.06.2015

W ubiegłą sobotę w miejscowości Szczuplinki odbyły się tradycyjne Świętojanki. Była to świetna okazja do integracji dla lokalnej społeczności podczas wspólnych zabaw i to zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Nie mogło zabraknąć również krótkiego kursu przygotowywania wianków oraz puszczania ich na wodę.

Wśród gości pojawił się między innymi proboszcz parafii Łopatki ks. Edward Rogoza, który wygłosił specjalnie przygotowane na te święto słowo. Pod wieczór mieszkańcy Szczuplinek mieli okazję pobawić się wspólnie przy muzyce.Projekt "Oswoić obcego"

29.06.2015

W dniach od 20 do 27 czerwca br. Gminny Ośrodek Kultury wspólnie z Gimnazjum w Książkach, gościł wolontariuszki z Kolumbii i Tajlandii w ramach projektu „Oswoić obcego” realizowanego w ramach PROGRAMU POLSKO -AMERYKAŃSKIEJ FUNDACJI WOLNOŚCI ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja NIDA.

Zajęcia mają umożliwić młodym ludziom bezpośredni kontakt z językiem angielskim.

Podczas warsztatów poznają oni kulturę, tradycje i obyczaje panujące w krajach naszych gości. Jest to okazja na to, aby zaprzyjaźnić się ze studentem z zagranicy jak i zapoznać go z polskimi tradycjami. Codzienny kontakt z zagranicznym wolontariuszem daje możliwość doskonalenia języka angielskiego oraz zachęca do nauki innych języków a także poznawania obcych kultur.Spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego

29.06.2015

W ubiegłą środę odbyło się spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego Węzełek. Panie na zajęciach nadal doskonalą swoją technikę malowania na szkle, wytwarzając coraz to piękniejsze przedmioty ozdobne, ale i również codziennego użytku - w tym różnego rodzaju butelki, obrazy itp. Spotkania klubu odbywają się w każdą środę o godzinie 11:00. Zapraszamy.Kreatywne wakacje

22.06.2015

Gminny Ośrodek Kultury podobnie jak w latach ubiegłych nie pozwoli nudzić się w wakacje nikomu, chcącemu rozwijać swoje szare komórki, talenty oraz pasje. Już 30 czerwca o godzinie 14:00 w parku przy GOK oficjalnie otworzymy sezon odpoczynku od szkoły! Liczymy na dobrą pogodę i masę osób, chcących świętować z nami ten piękny, wakacyjny dzień.

Dla nikogo nie zabraknie atrakcji - odbędą się gry i zabawy dla najmłodszych, młodzież będzie mogła grać w gry towarzyskie, karcianki i planszówki.

Na całe wakacje mamy już także zaplanowane zajęcia - podzieliliśmy je na tygodnie sportowe, artystyczne oraz intelektualne. Szczegóły zamieszczamy na plakacie poniżej.Wystawa "Socjalistyczna ojczyzna"

22.06.2015

Mamy przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy Macieja Sachy pn. "Socjalistyczna ojczyzna", które odbędzie się 21 lipca br. na sali Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach. Wystawę będzie można zwiedzać w dniach od 22 oraz 23 lipca od godziny 10:00 do 15:00.Dzień Dziecka w Łopatkach

21.06.2015

Ostatnie już tegoroczne spotkanie z cyklu Dni Dziecka, w których mieliśmy przyjemność uczestniczyć jako współorganizatorzy odbyło się w sołectwie Łopatki. Tamtejsza Rada Sołecka również zadbała o to aby dzieci miały okazję świetnie się bawić a i też przegryźć coś słodkiego. Mimo zmiennej pogody świetnie bawiliśmy się zarówno z dziećmi jak i dorosłymi. Nie trzeba czekać do przyszłego roku aby kolejny raz spotkać się z nami i naszymi zabawami. Już niedługo odbędzie się powitanie wakacji. Szczegóły podamy w ciągu kilku najbliższych dni.Dzień Dziecka w Osieczku

21.06.2015

W dniu wczorajszym odwiedziliśmy Osieczek z zamkiem, trampoliną, chustą animacyjną i masą innych ciekawych przyrządów do zabawy. Wspólnie z Radą Sołecką Osieczka przygotowaliśmy atrakcje dla najmłodszych i nie tylko. Była to też świetna okazja do tego aby pokazać dzieciom, że również ich rodzice potrafią się świetnie bawić biegając np. w specjanych, podwójnych "portkach". Nie zabrakło także słodyczy i kiełbasek z grilla dla dzieci i ich rodziców. Cieszymy się, że dzięki takim spotkaniom mamy okazję przyczynić się do pogłębiania więzi rodzinnych i sprawiania, że dzieci mają okazję bawić się wspólnie z rodzicami.

Chcielibyśmy także podziękować Pani Hannie Słomczeskiej za uszycie worków do skakania dla dzieci oraz dwuosobowych "portek" do biegania w parach. Obiecujemy je często wykorzystywać i wywoływać nimi salwy uśmiechu wśród uczestników różnych wydarzeń :)Spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego

21.06.2015

W ubiegłą środę odbyło się kolejne spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego "Węzełek". Panie co tydzień spotykają się aby rozwijać swoją pasję jaką jest zamiłowanie do sztuki. Same nawzajem się inspirują i wybierają motywy przewodnie zajęć. Tym razem było to zdobienie szkła. Zdjęcia ze spotkania można zobaczyć poniżej oraz w galerii zdjęć.Święto Wsi Książki

18.06.2015

Z wielką przyjemnością chcemy poinformować, że 25 lipca br. zostanie zainaugurowane Święto Wsi Książki. Data organizacji wydarzenia uzasadniona jest historycznym nadaniem przez księżnę Annę Konstancję Wazównę prawa osiedleńczego na tym terenie. W związku z tym odbędzie się festyn organizowany przez sołectwo Książki.

Wszystkie osoby chętne wspomóc organizację wydarzenia w formie wkładu pracy, finansowej lub rzeczowej mogą zgłosić się do sołtysa Książek, Eugeniusza Dylewskiego.

Eugeniusz Dylewski - Sołtys Książek
Rada Sołectwa KsiążkiIV Przegląd zespołów Klubów Seniora

16.06.2015

Dnia 13 czerwca Klub Seniora działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach wraz z zespołem „Książkowianka”, uczestniczył w „IV Wojewódzkim Przeglądzie zespołów Klubów Seniora” w Jeziorach Wielkich. W imprezie wzięło udział kilkanaście zespołów z Wielkopolski oraz Kujaw w tym artyści z Janikowa, Ślesina, Solca Kujawskiego, Książek, Rojewa, Trzemeszna, Słupcy, Orchowa oraz gospodarze wydarzenia z Jezior Wielkich. Każdy z klubów zaprezentował program składający się z dwóch piosenek. Wszystkie uhonorowane zostały okolicznościową statuetką. Podczas przeglądu nasi artyści reprezentowali Gminę Książki. Na zakończenie odbyła się wspólna zabawa taneczna.

Wyjazd mógł się odbyć dzięki wsparciu finansowym Gminy Książki.Dzień Dziecka w Blizienku

14.06.2015

Wczoraj nasza ekipa odwiedziła Świetlicę w Blizienku, gdzie odbywał się Dzień Dziecka. I tym razem nie zabrakło zabaw, konkursów a także prezentów dla dzieci. Specjalną atrakcją spotkania był przygotowany przez lokalnych strażaków pokaz sprzętu oraz umiejętności, co sprawiło dzieciakom wielką frajdę. Wszystko zostało oczywiście udokumentowane na zdjęciach, które można zobaczyć poniżej.Wystawa w Muzeum Etnograficznym

14.06.2015

Anna Polcyn ma zaszczyt zaprosić na wystawę : „Profesjonalny samouk”, która odbędzie się 25 czerwca, czwartek o godz. 12.00 w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

Otwarcie wystawy prac uczestników muzealnych warsztatów plastycznych(m. in. p. Anny Polcyn, Karoliny Polcyn, Lidii Barszczewskiej, Klaudii Rybickiej, Zuzanny Skiba), które prowadził artysta grafik dr Piotr Tołoczko. Prace stanowią próbę dialogu z dziełami prezentowanymi na wystawie Mecenas i artyści. Kolekcja sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Bolesława i Liny Nawrockich. Współorganizacja: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu.Dzień Dziecka w Książkach

08.06.2015

W ubiegłą sobotę w parku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbył się Dzień Dziecka dla dzieci z naszej miejscowości i gminy. Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, nie mniej jednak daliśmy radę rozweselić każdą, nawet najsmutniejszą dziecięcą minę. Tradycyjnie już dzieci mogły skorzystać z trampoliny i zamku dmuchanego a także konkursów przygotowanych przez pracowników GOK. Dla nikogo nie zabrakło słodkich upominków. Nowością było malowanie twarzy przy wykorzystaniu specjalnych farb. Dzieci mogły także bawić się z rówieśnikami chustą klanzy. Polecamy zajrzenie do galerii zdjęć poniżej.

Podczas imprezy rodzice, dzieci i młodzież mogły skosztować naturalnych i świeżych ciast i babek sponsorowanych przez firmę Zaskocz.Piknik Leader

08.06.2015

W dniu 30 maja 2015 roku nad jeziorem Bachotek odbył się coroczny Piknik Leader- spotkanie lokalnych grup działania z Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Urzędu Marszałkowskiego oraz ARiMR.

W tym roku gospodarzem Pikniku było Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Pojezierze Brodnickie.”

W programie imprezy przewidziano konkurs „Małe projekty, duże efekty” do którego lokalne grupy działania zgłaszały najciekawsze zrealizowane projekty.

Podczas Pikniku odbyły się nietypowe rozgrywki sportowe min. wyciskanie brukselki – udój z jednego strzyka, skok barana na odległość, rzut loogbokiem. Największą ilość punktów zdobyło Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nasza Krajna i to ona będzie miała zaszczyt być gospodarzem w przyszłym roku na następnym pikniku.

Zwycięzcy obu konkursów dostali atrakcyjne nagrody.

Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Pojezierze Brodnickie” zagwarantowało dodatkowe atrakcje dla uczestników min. występu zespołów, pływanie kajakiem, a goście zaprezentowali swój dorobek na przygotowanych przez siebie stoiskach min. z rękodziełem.

Lista zwycięzców rozgrywek sportowych:

Imprezy dofinansowano ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz z budżetu Województwa Kujawsko – Pomorskiego.Nowe artykuły

04.06.2015

Zapraszamy do działu Wirtualna Galeria Artykułów. Publikujemy w nim dzisiaj dwa nowe artykuły z gazety CWA. Jeden z nich to wywiad z nowym dyrektorem GOK, Jerzym Cyranem. Zapraszamy do lektury.Podziękowania dla Pani Dyrektor

04.06.2015

Na wczorajszej sesji Pan Przewodniczący Rady Gminy w Książkach, Bogdan Pacholski, wręczył Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach podziękowanie za długoletnią pracę. Zamieszczamy je w formie zeskanowanej poniżej.
Dzień Dziecka w Zaskoczu

01.06.2015

W ubiegłą niedzielę nasi pracownicy odwiedzili z zamkiem i trampoliną a także mnóstwem pomysłów na gry i zabawy dla dzieci i młodzieży miejscowość Zaskocz. Pomogliśmy sołectwu Zaskocz w zorganizowaniu Dnia Dziecka. Nie zabrakło masy śmiechu, radości a także konkursów z nagrodami i cieplutkich kiełbasek z grilla. Cieszymy się, że po raz kolejny pomogliśmy wywołać na twarzach dzieci uśmiechy i dziękujemy za zaproszenie!Święto Województwa - konkurs

01.06.2015

Już po raz ósmy, 7 czerwca będzie obchodzone Święto Województwa. W ramach tego wydarzenia organizowane będą liczne imprezy kulturalne, rekreacyjne oraz sportowe.

Z tej okazji Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego zachęca mieszkańców do udziału w akcji promującej województwo, polegającej na dystrybucji naklejek z hasłem: "Kujawsko - Pomorskie - Lubię tu być" połączonej z konkursem fotograficznym, w którym mieszkańcy będą mogli zdobyć atrakcyjne nagrody.

Każdy kto chce wziąc udział w zabawie, powinien przykleić naklejkę w wybranym przez siebie miejscu, zrobić zdjęcie i opublikować je na Facebooku klikając tutaj.

Zgłoszenia i głosowanie odbędą się w dniach od 29 maja do 21 czerwca br. Dla autorów najciekawszych zdjęć Marszałek przygotował nagrody: 2000 zł oraz 9 voucherów do SPA.

Naklejki można otrzymać w Urzędzie Gminy Książki pokój nr 9 oraz u sołtysów, dyrektorów szkół i dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach.Wyjazd z okazji Dnia Matki

28.05.2015

Podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem Gminny Ośrodek Kultury zorganizował wyjazd do Grudziądza na koncert słuchaczy Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka z okazji Dnia Matki. W tym szczególnym dniu zaplanowano wieczór z przebojami najpopularniejszych wokalistów dedykowanych wszystkim mamom. W wyjeździe uczestniczyło 39 osób.Dzień Dziecka w GOK

28.05.2015

Zapraszamy do udziału w Dniu Dziecka organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Książkach, który odbędzie się 6 czerwca o godzinie 15:00 w parku przy Gminnym Ośrodku Kultury (w razie niepogody impreza zostanie przeniesiona na salę GOK). Podobnie jak w latach ubiegłych nie zabraknie zabaw i konkursów organizowanych specjalnie dla dzieci naszej gminy.Wyjazd do Wioski Górniczej

14.05.2015

Po raz kolejny grupa aktywnych działaczy gminy Książki uczestniczyła w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Fundacje Lokalna Grupa Działania WIECZNO w ramach projektu "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja".

Celem organizacji wizyty było nabycie nowej wiedzy i doświadczenia w zakresie aktywizacji społeczności lokalnej przyczyniającej się do poprawy warunków życia na wsi i rozwoju turystyki wiejskiej oraz nabycie przez lokalnych liderów wiedzy i doświadczenia niezbędnego do rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

Wizyta studyjna skierowana była do liderów z obszaru gmin: Dębowa Łąka, Gruta, Książki, Płużnica, Radzyń Chełmiński, Łasin, Rogóźno, Świecie nad Osą i Wąbrzeźno (gmina wiejska), na których obszarze działa Fundacja LGD Wieczno.

Tym razem organizatorzy zorganizowali wyjazd do Wioski Górniczej. Jest to wioska tematyczna położona w miejscowości Piła, gmina Gostycyn w Borach Tucholskich. Stworzona została przez mieszkańców w oparciu o lokalne dziedzictwo przyrodnicze, kulturowe, historyczne i przemysłowe unikatowego w północnej Polsce podziemnego górnictwa węgla brunatnego wydobywanego z pięciu kopalń na prełomie XIX i XX wieku. Górnicza wioska to także piękne krajobrazy i bogate zasoby przyrodnicze.

Uczestnicy wyjazdu poznali historię powstania wioski oraz ofertę świadczonych usług w ramach wsi tematycznej. Wzięli też udział w grze terenowej "Kuferek Wilhelma Krugera" oraz z wykorzystaniem audio przewodnika zwiedzili kopalnię Montania. W ramach wyjazdu odbyły się także warsztaty praktyczne w zakresie starych zawodów i umiejętności takich jak tworzenie ozdób i biżuterii z wełny i filcu.Nowe artykuły

14.05.2015

Uzupełniliśmy dzisiaj dział Wirtualna Galeria Artykułów. Można w nim znaleźć artykuły związane z pożegnaniem odchodzącej na emeryturę Pani Dyrektor GOK Marianny Ciupak oraz jej podziękowania zamieszczone w gazecie lokalnej CWA.Konkurs "Piękna Zagroda 2015"

10.05.2015

Jak co roku mamy przyjemność zaprosić Państwo do udziału w konkursie pn. "Piękna Zagroda". Celem konkursu jest uczynienie polskiej wsi – wsią piękną, zadbaną i uporządkowaną , z funkcjonalną, ładną, otoczoną zielenią architekturą, w której praca staje się łatwiejsza , a życie i odpoczynek przyjemne i zdrowe . W swoich założeniach konkurs jest zachętą do dbania o poprawę estetyki zabudowy oraz warunków higieniczno- sanitarnych gospodarstw. Szczegóły można znaleźć na plakacie oraz w regulaminie poniżej. Zapraszamy do udziału.

Regulamin konkursu

Akademia z okazji 3-go maja

03.05.2015

W dniu dzisiejszym w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbyła się akademia upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Uczniowie gimnazjum w montażu słowno-muzycznym nakreślili nam burzliwą historię powstawania pierwszej w Europie a drugiej na świecie konstytucji. Poza faktami historycznymi mieliśmy okazję wsłuchać się w wiersze oraz utwory muzyczne o charakterze patriotycznym. Montaż został przygotowany pod kierownictwem Pani Doroty Lisowkiej, nauczyciela gimnazjum w Książkach. Na zakończenie Wójt Gminy Książki, Jerzy Dudkiewicz w kilku słowach podziękował młodym artystom oraz osobom, które znalazły chwilę czasu na to aby wzbudzić pamięć o tym historycznym wydarzeniu i pojawiły się, choć nielicznie na akademii.Uroczystości Patriotyczno - Religijne

03.05.2015

W ubiegłą niedzielę mieszkańcy Gminy Książki oraz zaproszeni goście zebrali się pod pomnikiem w Brudzawkach aby podczas specjalnej mszy świętej polowej uczcić pamięć o ofiarach wojen. Mszę Świętą odprawili księża proboszczowie okolicznych parafii. Asystę przy pomniku zapewnili natomiast strażacy oraz harcerze z Gminy Książki. Po mszy władze naszej gminy oraz delegacje i zaproszeni goście złożyli wiązanki pod pomnikiem.Pożegnanie Dyrektor GOK

01.05.2015

W dniu wczorajszym pożegnaliśmy odchodzącą na emeryturę Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach, Mariannę Ciupak. Pożegnanie miało charakter bardzo kameralny. Na scenie wystąpił zespół Książkowianka oraz Jona Szmeichel, która wykonała dwie piosenki będące od wielu lat obietnicą dla Pani Dyrektor GOK - List do Chopina Anny German oraz Gwiazdę Miłości Haliny Kunickiej. Część oficjalną przygotowali pracownicy - przyjaciele Pani Dyrektor, Hanna Nowak, Jerzy Cyran, Grażyna Rodzik oraz Marek Jedamski. Nie obyło się bez emocji oraz łez. Podziękowania na ręce Pani Dyrektor złożyli pracownicy, były Wójt Gminy Książki Jerzy Polcyn wraz z żoną, zespół Książkowianka, pracownicy Gminy w Książkach, sołtysi gminy Książki oraz przedstawiciele Szkoły i Przedszkola im. Henryka Sienkiewicza w Książkach. Pani Dyrektor od pracowników otrzymała oficjalny certyfikat zaświadczający o dobrym przygotowaniu do emerytury. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor żegnając się również podziękowała za wszystkie serdeczności i dobre chwile, które dała jej praca w Gminnym Ośrodku Kultury. Wiele osób zamieściło także wpis w kronice, wspominający współpracę z Panią Dyrektor. Wszystkie podziękowania oraz certyfikat emeryta zamieszczamy poniżej. Zapraszamy także do działu Galerie zdjęć gdzie można obejrzeć fotorelację z wydarzenia.

Wystawa "Droga do Świętości"

23.04.2015

W Gminnym Ośrodku Kultury nadal można zwiedzać wystawę pt. "Droga do Świętości", poświęconą Janowi Pawłowi II, która powstała dzięki pomocy mieszkańców naszej gminy, którzy udostępnili swoje zbiory oraz eksponaty związane z naszym Świętym Rodakiem. Z okazji poszerzenia swojej wiedzy na temat Papieża Polaka skorzystali już między innymi uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Książkach.

Wystawa czynna będzie jeszcze jutro w godzinach od 10:00 do 16:00 oraz w niedzielę od 15:00 do 17:00. Serdecznie zapraszamy.Wystawa "Droga do Świętości"

20.04.2015

Po spektaklach słowno - muzycznych z wykorzystaniem elementów multimedialnych pt. "Droga do Świętości", które odbyły się w dwie ubiegłe niedziele w kościołach w Osieczku oraz Łopatkach, mamy przyjemność zaprosić Państwo do zwiedzania wystawy pod tym samym tytułem. Można zobaczyć pamiątki związane z Ojcem Świętym Janem Pawłem II zgromadzone przez mieszkańców naszej gminy. Wystawa będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających w dniach od 21 do 24 kwietnia w godzinach od 10:00 do 16:00 oraz 26 kwietnia od 15:00 do 17:00.

Zapraszamy także do zobaczenia fotorelacji z wczorajszego koncertu, który odbył się w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Łopatkach.Koncert Papieski w Łopatkach

13.04.2015

Koncert Papieski w Osieczku

12.04.2015

W związku z ogłoszeniem przez Sejm roku 2015 rokiem Jana Pawła II oraz przypadającej w kwietniu 10. rocznicy śmierci i pierwszej rocznicy kanonizacji Świętego Papieża Polaka, w kościele p.w. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Osieczku odbył się spektakl słowno - muzyczny „DROGA DO ŚWIETOŚCI”.

Koncert ubogacony został fragmentami multimedialnymi dotyczącymi życia Karola Wojtyły i pontyfikatu Jana Pawła II. Podczas tego wydarzenia wspólnie z publicznością zgromadzoną w kościele przeżyliśmy historię od narodzin, poprzez kapłaństwo i pontyfikat aż do śmierci i kanonizacji. Wysłuchaliśmy m.in. muzycznej adaptacji jednego z pierwszych wierszy Karola Wojtyły, poświęconego zmarłej matce pt. „Emilii Mojej Matce” w wykonaniu Jony Szmeichel. Tak jak w życiu Papieża Polaka tak i tutaj nie zabrakło momentów wesołych jak i bardzo lirycznych, podczas których nie jeden uronił łzę. Na zakończenie wspólnie obejrzeliśmy fragment pożegnania Papieża z Polakami podczas ostatniej pielgrzymki do ojczyzny oraz wysłuchaliśmy krótkiego słowa Księdza Proboszcza parafii w Osieczku, Grzegorza Nadolnego, który w kilku zdaniach podziękował pracownikom GOK i artystom za tak pięknie i emocjonalnie przygotowany występ.

Wystąpiły zespoły „Skowronki” oraz „Książkowianka” a także wokalistki Magdalena Sacha, Martyna Ciupak, Jona Szmeichel i Martyna Fabrykiewicz.

Koncert przygotowany został przez Gminny Ośrodek Kultury w Książkach.Wystawa Kolekcjonerskie Pasje Jakuba Skiby

12.04.2015

Wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach została otwarta wystawa kolejnego młodego kolekcjonera z Książek - Jakuba Skiby. Wcześniej można było ją oglądać w WDK w Wąbrzeźnie.

Młody kolekcjoner swoją przygodę ze zbieractwem rozpoczął mając zaledwie 11 lat. Są to głównie pamiątki rodzinne. W rodzinie Jakuba było kilku wojskowych, m.in. ułani z 8. Pułku Strzelców Konnych i 18. Pułku Ułanów Pomorskich. Swój pierwszy bagnet Kuba otrzymał od dziadka. Poza militariami zbiera także fotografie, monety, dokumenty, sprzęt AGD i inne szeroko rozumiane „starocie”.

Przybyli goście byli zachwyceni zbiorami Jakuba i z chęcią przyglądali się temu sporemu kawałkowi historii oraz słuchali opowiadań o zebranych przedmiotach.Upamiętnienie ofiar Katynia i Smoleńska

12.04.2015

Dnia 10 kwietnia w 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej została przygotowana przed Gminnym Ośrodkiem Kultury tablica upamiętniająca to tragiczne wydarzenie . Przed tablicą zapłonął znicz. Ponadto były Wójt Gminy Książki wraz z małżonką oraz dyrektor GOK złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem w Brudzawkach. Zapalono znicze na grobach gdzie zostały złożone urny z prochami z Miednoje, Charkowa oraz Katynia.

W roku 2010 pod pomnikiem zostało posadzonych 7 dębów upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej : prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ministra Janusza Krupskiego , duchowieństwa, generalicji, parlamentarzystów oraz pozostałych. Przy wszystkich dębach zapłonęły znicze.Reportaż z Konkursu Bab Wielkanocnych

03.04.2015

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym Telewizji Lokalnej Wąbrzeźno, poświęconym podsumowaniu konkursu Bab Wielkanocnych. Można go znaleźć tutaj.Spektakl "Droga do świętości"

03.04.2015

Z okazji 10 rocznicy śmierci oraz pierwszej rocznicy kanonizacji Sługi Bożego, Papieża Jana Pawła II, ks. proboszcz parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Osieczku oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach zapraszają na spektakl "Droga do Świętości", który odbędzie się w kościele parafialnym w Osieczku 12 kwietnia o godzinie 16:00. Serdecznie zapraszamy.Kolekcjonerskie Pasje

03.04.2015

Zapraszamy na kolejną wystawę z cyklu "Kolekcjonerskie Pasje". Tym razem eksponaty, które będzie można oglądać będą pochodziły ze zbiorów Jakuba Skiby. Otwarcie wystawy odbędzie się 11 kwietnia o godzinie 16:00. Wystawę będzie można zwiedzać w dniach od 13 do 16 kwietnia w godziniach 10:00 - 15:00.Życzenia świąteczne

02.04.2015

Podsumowanie konkursu "Babka Wielkanocna"

25.03.2015

W dniu dzisiejszym odbyło się podsumowanie konkursu "Babka Wielkanocna". Na stołach konkursowych pojawiło się aż 18 pysznych wypieków przygotowanych przez mieszkanki naszej gminy. Zachwycające dekoracje, ale przedewszystkim zapach prawdziwych i tradycyjnych świąt przyciągnęły wielu mieszkańców gminy na degustację. Oceny prac dokonała komisja w składzie Bożena Szpryniecka, Grażyna Cywińska, Elżbieta Lubomska oraz Katarzyna Chandzel. Po degustacji wyłonione zostały trzy równorzędne I miejsca, które przypadły Paniom: Kalinowskiej Elżbiecie za gotowaną babkę wielkanocną, Zimnowłodzkiej Jolancie za babkę wielkanocną oraz Daśko Bogumile za babkę puchową. Nagrodę publiczności otrzymała Pani Krystyna Dymowska.

Podsumowaniu konkursu towarzyszył kiermasz wielkanocny, na którym swoje prace zaprezentowały Panie z Klubu Rękodzięła Artystycznego Węzełek. Panie z chęcią dzieliły się swoją wiedzą opowiedając po krótce uczestnikom o tym jakimi technikami można się posłużyć przygotowując ozdoby świąteczne.Piszą o nas

25.03.2015

Zapraszamy do działu Wirtualna Galeria Artykułów gdzie na bieżąco wstawiamy artykuły z lokalnych gazet takich jak CWA, Nowości czy Gazeta Pomorska."Kolekcjonerskie Pasje" Macieja Sachy

16.03.2015

W niedzielę w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach została otwarta wystawa „Kolekcjonerskie pasje Macieja Sachy” .W styczniu br. można było ją oglądać w Wąbrzeskim Domu Kultury. Wówczas podziwialiśmy kolekcjonerskie pasje dwóch młodych mieszkańców gminy Książki, uczniów Wąbrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego - Macieja Sachy i Jakuba Skiby. Ze względu na duże ilości eksponatów została podjęta decyzja, że w Książkach wyeksponują swoje kolekcje osobno. W zbiorach Macieja znajduje się ponad 2000 eksponatów. Przedmioty pochodzą z XIX i XX wieku i są to takie rzeczy jak walizki, lampy, żelazka, radioodbiorniki, adaptery, lornetki, maszyny liczące, aparaty fotograficzne, monety i banknoty, medale i odznaczenia oraz sprzęt i maszyny rolnicze. Ze względu na ograniczoną przestrzeń te ostatnie można było oglądać tylko na fotografiach. Wśród nich można znaleźć m.in. maszyny konne i ręczne, pługi, brony, siewniki, wóz konny, sanie i wiele innych, które na co dzień stoją przed domem kolekcjonera, gdzie autor wystawy serdecznie wszystkich zapraszał. Wystawę można oglądać do 20 marca br. w godzinach od 10:00 do 15:00.Konkurs "Babka Wielkanocna"

12.03.2015

Zapraszamy 25 marca o godzinie 14:00 na podsumowanie naszego nietypowego wielkanocnego konkursu pod tytułem "Babka wielkanocna" połączone z wystawą oraz kiermaszem wielkanocnym. Konkurs został zorganizowany przez Gminną Radę Kobiet oraz Gminny Ośrodek Kultury w Książkach.Wielkanocne spotkanie ze sztuką

12.03.2015

Święta Wielkiej Nocy zbliżają się wielkimi krokami a Panie z Klubu Rękodzięła Artystycznego Węzełek nie próżnują. Wczoraj po raz kolejny pokazały, że mają nie tylko wielki talent, ale też wyobraźnię której mogłoby im pozazdrościć wielu młodych. Podczas spotkania Panie przygotowywały ozdoby na wielakoncne stoły. Jakie? Można zobaczyć na pożniszych zdjęciach.Wyjazd na Jarmark Wielkanocny

05.03.2015

Zapraszamy do uczestnictwa w wyjeździe do Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku na Jarmark Wielkanocny, który odbędzie się 28 marca (sobota) o 8:00. Organizatorem wyjazdu jest Gminna Rada Kobiet w Książkach. Koszt wyjazdu to 15 zł od osoby, wpłat można dokonywać do 18 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Książkach.Wystawa "Kolekcjonerskie pasje"

05.03.2015

Gminny Ośrodek Kultury w Książkach zaprasza na wyjątkową wystawę dorobku kolekcjonerskiego młodego mieszkańca naszej miejscowości - Macieja Sachy pn. "Kolekcjonerskie pasje". Otwarcie wystawy odbędzie się w przyszłą niedzielę (15 marca) o godzinie 16:00 na sali GOK.Podsumowanie ferii zimowych

01.03.2015

Ferie zimowe to czas, który można spędzić na wiele sposobów np. wyjeżdżając w góry, spotykając się ze znajomymi, odpoczywając czy siedząc przy komputerze. Są jednak dzieci i młodzież, które nie lubią marnować czasu i ferie spędziły w Gminnym Ośrodku Kultury rozwijając swoją kreatywność poprzez budowanie robotów i gry towarzyskie, zdolności artystyczne poprzez przygotowywanie scenek oraz laurek na dzień kobiet czy też talenty wokalne podczas konkrsu karaoke i sportowe podczas turnieju tenisa stołowego. Jedno jest pewne - nikt kto choć raz odwiedził w te ferie nasz Gminny Ośrodek Kultury, nie zaznał nudy. Wszystko to było połączone z tym co najważniejsze podczas ferii zimowych - z dobrą zabawą, co widać po uśmiechach na zdjęciach. Zapraszamy do działu Galerie zdjęć gdzie można zobaczyć jak przebiegały zajęcia.Konert "Śpiewy dla Adama i Ewy"

01.03.2015

Zapraszamy na specjalny koncert z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzny pt. "Śpiewy dla Adama i Ewy", który odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 16:00 w naszym Gminnym Ośrodku Kultury. Koncert będzie nie tylko okazją do wysłuchania pięknych utworów o tematyce miłosnej, ale także do wspólnego wypicia kawy lub herbaty. Cena wstępu to jedyne 10 zł od osoby. Bilety można nabywać w GOK do 5 marca od 8:00 do 16:00.Konkurs "Babka Wielkanocna"

25.02.2015

Gminna Rada Kobiet oraz Gminny Ośrodek Kultury w Książkach zapraszają do udziału w konkursie "Babka Wielkanocna". W tym roku wychodzimy z nietypową inicjatywą. W celu kultywacji tradycji wielkanocnych ogłaszamy konkurs dla lokalnej społeczności w którym będą liczyły się nie tylko walory smakowe, ale także estetyka oraz nawiązanie do tradycji świąt wielkanocnych. Mamy nadzieję, że będzie to okazja nie tylko do świetnej zabawy, ale także wymienienia się pomysłami na świąteczne wypieki oraz dekoracje. Regulamin konkursu można pobrać z poniższego odnośnika. Zapraszamy!Dzień Kobiet na wesoło

22.02.2015Przełożony turniej tenisa

22.02.2015Informacje o feriach, artykuły, konkursy

19.02.2015

Dzisiaj pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury pełni pozytywnej energii i pomysłów na zabawy dla dzieci i młodzieży odwiedzili Łopatki. Mimo zimna na dworzu w świetlicy nikt nie mógł na nie narzekać. Kolejny raz udało nam się dzięki pomocy lokalnej społeczności wywołać wiele uśmiechów na dziecięcych twarzach, realizując jednocześnie swoją misję kulturalną.

Dzisiaj mamy także przyjemność opublikować na naszej stronie internetowej artykuły z lokalnej prasy CWA oraz Nowości. Cieszymy się, że nasza praca jest dostrzegana, doceniana i promowana. Artykuły można znaleźć w dziale Wirtualna Galeria Artykułów.

To jednak nie wszystko. Dzięki uprzejmości Wąbrzeskiego Domu Kultury mamy przejmność zaprosić Państwo do udziału w dwóch konkursach - III Wojewódzki Festiwal Piosenki Harcerskiej o „Wąbrzeską lilijkę” oraz "Ekodzieła". Szczegółowe opisy oraz regulaminy konkursów można znaleźć klikając na poniższe odnośniki

Plan ferii w GOK KsiążkiKolejne zajęcia feryjne

18.02.2015

W dniu wczorajszym Gminny Ośrodek Kultury odwiedził ze swoim sprzętem do zabawy Blizienko, w którym odbyło się spotkanie noworoczne dla dzieci i młodzieży. I tym razem nie zabrakło radości, uśmiechu a także słodkich prezentów dla uczestników.

Dzisiaj natomiast dzieci w Gminnym Ośrodku Kultury miały okazję uczestniczyć w pierwszych zajęciach feryjnych z Pippi. Podczas zajęć na podstawie odrysów własnych sylwetek dzieci przygotowały wizerunki Pippi. Dzisiaj także odbyły się zajęcia komputerowe, podczas których dzieci poznały tajniki budowania robotów.Ostatki Klubu Seniora

12.02.2015

W dniu wczorajszym w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbyły się ostatki w Klubie Seniora. Członkowie spotkali się aby przed Wielkim Postem zjeść tradycyjne pączki oraz pobawić się w swoim gronie. Nie zabrakło tańców, konkursów a przedewszystkim świetnych humorów.Spotkanie w Osieczku

09.02.2015

W sobotę 7 lutego w Świetlicy Wiejskiej w Osieczku odbyło się spotkanie noworoczne dla dzieci i młodzieży. Organizatorem spotkania były Panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz Rada Sołecka w Osieczku. Dzieci i młodzież tradycyjnie odwiedził Mikołaj z prezentami. Paczki noworoczne zostały ufundowane przez miejscowych sponsorów. Blok rozrywkowy poprowadzili pracownicy z Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Książkach. Odbyło się wiele konkursów i zabaw. Najwięcej frajdy sprawiły uczestnikom tańce z balonami, miotłą i na gazecie. Odbył się również konkurs na najpiękniejszy strój karnawałowy. Ponieważ wszystkie stroje były bardzo ciekawe i pomysłowe jury nagrodziło wszystkich uczestników.Ferie zimowe 2015

09.02.2015

Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach feryjnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach. Poniżej zamieszczamy plakaty ze szczegółowymi informacjami o zapisach i wydarzeniach.

Informujemy także, że wydłużyliśmy termin zapisów na kurs florystyczny. Można zgłaszać się w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach do 13 lutego.

Program ferii w wersji do wydruku (PDF):
Zapisy na kurs florystyczny

06.02.2015Bezpłatny kurs ABC Przedsiębiorczości

05.02.2015Od opery do operetki

30.01.2015

Wąbrzeski Dom Kultury zaprasza na koncert karnawałowy pt. "Od opery do operetki". W programie wykonanym przez Emilię Mikołajczyk (sopran), Szymona Rona (tenor) oraz Oleksandra Yankevycha (fortepian) usłyszymy popularne arie, duety, czardasze, melodie Verdiego, Pucciniego, Lehara oraz innych. Bilety do nabycia w WDK. Szczegóły na plakacie.Jerzy Połomski w WDK

30.01.2015

Zapraszamy na wyjątkowy koncert Jerzego Połomskiego, który odbędzie się 21 marca o godzinie 17:00 w sali widowskowej Wąbrzeskiego Domu Kultury. Podczas koncertu nie zabraknie takich utworów jak "Bo z dziewczynami", "Cała sala śpiewa z nami", "Ta ostatnia niedziela" oraz wielu innych hitów sprzed lat. Gminny Ośrodek Kultury w Książkach organizuje wyjazd na koncert. Cena zawierająca koszty przejazdu, ubezpieczenie oraz bilet wstępu wynosi 60 zł od osoby. Zapisy i wpłaty w GOK do 13 marca.Wieczorek Karnawałowy

30.01.2015

Zapraszamy na wieczorek karnawałowy, który odbędzie się w tegoroczne walentynki. Jeśli nie macie planów na ten wieczór - warto wybawić się w gronie znajomych. Jest to także niepowtarzalna okazja aby pochwalić się przed znajomymi swoimi kulinarnymi dokonaniami - tradycyjnie już na wieczorek zapraszamy z własnym koszykiem. Zostało już niewiele miejsc wolnych. Wstęp to jedyne 20 zł od osoby. Wpłaty należy dokonać w nieprzekraczalnym terminie do 6 lutego 2015. Zapraszamy!Ferie zimowe w GOK

30.01.2015

Zapraszamy do uczestnictwa w specjalnych zajęciach przygotowanych na tegoroczne ferie zimowe. Zaczynamy już od Niedzieli 15 lutego balem karnawałowym z konkursem na najpiękniejsze przebranie. W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych nie zabraknie konkursów, wyjazdów, kursu gry w tenisa oraz innych. Szczegółowy plan zamieszczamy na plakatach poniżej. Zapraszamy!

Program ferii w wersji do wydruku (PDF):Ostatki w Klubie Seniora

30.01.2015

Klub Seniora zaprasza na organizowane przez siebie Ostatki, które odbędą się 11 lutego o godzinie 11:00. Koszt uczestnictwa to tylko 10 zł od osoby. Wpłaty trzeba dokonać do dnia 6 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach. Zapraszamy z własnym nakryciem stołowym.Węzęłkowe zajęcia świąteczne

30.01.2015

Klub Rękodzieła Artystycznego Węzełek działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach zaprasza na spotkanie klubu i zajęcia poświęcone ozdobom świątecznym. Odbędą się one wyjątkowo w czwartek (5 lutego) o godzinie 11:00. Zajęcia są darmowe, wystarczy przynieść ze sobą gałązki do zdobienia, jajka oraz inne przedmioty kojarzące się z wielkanocnymi ozdobami. Zapraszamy!Bezpłatny kurs komputerowy

30.01.2015Kolędujmy Małemu

25.01.2015

W dniu dzisiejszym w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbył się coroczny koncert kolęd i pastorałek. Było to już 28 wspólne kolędowanie mieszkańców Gminy Książki. Podczas tegorocznego koncertu sala pękała w szwach, wszystkie miejsca były zajęte. Na scenie zaprezentowały się zespoły oraz wokaliści z Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach, artyści ze Szkoły Podstawowej w Książkach oraz goście specjalni a wśród nich chór Cantate Domino z Pływaczewa oraz Wąbrzeźna, który zachwycił uczestników swoim śpiewem A capella. Tegoroczny koncert zakończył występ zupełnie nowego chóru powstałego póki co nieformalnie przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach – Chóru Klubu Seniora, który wspólnie z publicznością wykonał dwie kolędy – „Do szopy hej pasterze” oraz „Gdy się Chrystus rodzi”. Po koncercie głos zabrał proboszcz parafii w Książkach, ksiądz kanonik Henryk Trąpczyński, podkreślając jak bardzo ważne jest kultywowanie takich tradycji jak między innymi śpiewanie kolęd.

Koncerty takie jak te potrzebne są tym bardziej, że w domach zanika tradycja wspólnego kolędowania. W ten jeden dzień w roku Gminny Ośrodek Kultury staje się miejscem szczególnym, w którym nie raz kilka osób się wzruszy podczas wspólnego śpiewu kolęd. „Ludzie nauczcie się śpiewać i tańczyć, bo aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z Wami zrobić.” – przywołując ten cytat Świętego Aureliusza Augustyna z Hippony Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury zakończyła tegoroczny koncert.Koncert kolęd i pastorałek

23.01.2015

Zapraszamy już w najbliższą niedzielę tj. 25 stycznia na godzinę 16:00, na coroczny Koncert Kolęd i Pastorałek. Tradycją stało się, że co roku w styczniu społeczność naszej gminy spotyka się aby w Gminnym Ośrodku Kultury wspólnie śpiewać kolędy. W tym roku specjalnym gościem koncertu będzie chór Cantate Domino działający przy Gminnej Bibliotece Publicznnej w Pływaczewie oraz Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie. Zapraszamy.Bezpłatny kurs maturalny

15.01.201523 WOŚP już za nami...

12.01.2015

Gmina Książki zagrała w 23 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sztab został utworzony przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach. Tegorocznym szefem Sztabu podobnie jak w latach ubiegłych został Jerzy Cyran. W skład sztabu weszła Gmina Książki Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Książkach, oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Książkach. 19 wolontariuszy przeszkolonych przez funkcjonariusza policji, pod opieką nauczycieli Gimnazjum w Książkach - Anny Celmer, Katarzyny Brytan oraz druhny Anny Pawlikowskiej kwestowało w miejscowościach Osieczek, Łopatki i Książki.

Łączny dochód, który został w tym roku przekazany do Fundacji wyniósł 6970,74 zł dzięki czemu pobiliśmy zeszłoroczny rekord o aż 1259,21 zł!

Z kwesty ulicznej zebrano 2572,10 zł w tym:
- w Osieczeku – 947,22zł
- w Książkach – 1208,40 zł
- w Łopatkach – 416,48 zł

Najwyższe kwoty do puszek zebrały wolontariuszki Weronika Lisińska kwestująca w Osieczku (405,89 zł) oraz Oliwia Kowalkowska kwestująca w Książkach (405,52 zł).

Pieniądze przeliczyła komisja w składzie - Ewa Fabrykiewicz, Janina Janowska oraz Katarzyna Chandzel.

Zbiórce pieniędzy towarzyszyła licytacja gadżetów WOŚP oraz licytacja przedmiotów darczyńców.

Najwyższą kwotę tj. 360,00 zł. uzyskano z licytacji magnesu w kształcie serca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - gadżetu przekazanego przez Fundację WOŚP. Serce po licytacji zostało przekazane Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Książkach i będzie ponownie licytowane w przyszłym roku. Licytację poprowadził Andrzej Nowak oraz Jona Szmeichel.

W programie artystycznym wystąpiły zespoły wokalne i taneczne ze Szkoły Podstawowej, Przedszkola i Gimnazjum oraz z Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach.

Finał zakończono symbolicznym ”światełkiem do nieba” wysłanym przez OSP w Książkach.

Liczymy, że spotkamy się w podobnym gronie w przyszłym roku i po raz kolejny pobijemy rekord! Dziękujemy Wam za masę pozytywnych emocji, za wsparcie i pomoc w organizacji tegorocznego Finału. Dziękujemy wolontariuszom, darczyńcom i wszystkim, którzy choćby dobrym słowem wspierali nasze działania! To dzięki Wam te coroczne święto dobroci ludzkich serc ma sens!

Zdjęcia z finału można znaleźć w naszej Galerii Zdjęć.Film z II sesji Rady Gminy w Książkach

08.01.2015

Zamieszczamy dzisiaj na naszej stronie internetowej film z II sesji Rady Gminy, która odbyła się 30 grudnia 2014. Można go znaleźć tutaj.WOŚP - zdradzamy kilka szczegółów

05.01.2015

Ponieważ Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami, chcielibyśmy podzielić się z Wami kilkoma szczegółami.

Pierwsza i najważniejsza informacja - w zeszłym roku zebraliśmy 5711,53 zł. W tym roku musimy po raz kolejny pobić ten rekord i liczymy na to, że uda nam się przekroczyć magiczną sumę 6000 zł! Wszystko w waszych rękach!

Tegoroczny finał nosi tytuł "Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki seniorów". To właśnie na te cele zostaną przeznaczone zebrane przez wolontariuszy pieniądze.

Jeśli już piszemy o wolontariuszach - podobnie jak w latach ubiegłych otrzymają oni symboliczne prezenty od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku jest to czapko-szal oraz zestaw startowy Play z pakietem internetowym. Wolontariuszy na ulicach Gminy Książki (Książki, Łopatki, Osieczek) będzie można spotkać już od godziny 8:30.

Dochodzimy w końcu do tego o co wszyscy już od dawna pytają - gadżety WOŚP. Oczywiście dotarły do nas i z chęcią je rozdysponujemy wśród uczestników Finału. W tym roku otrzymaliśmy: 4 koszulki, torbę na zakupu z wytrzymałego materiału, zegar, dwa kalendarze ścienne, serduszko WOŚP w formie magnesu oraz breloka a także płytę z filmem z konertu Tymona Tymańskiego oraz Leszka Możdżera wykonujących etiudy Chopina. Nie zabraknie również wielu gadżetów przekazanych przez Urząd Gminy w Książkach z naszym jeszcze ciepłym herbem - kubki, koszulki, smyczki.

Przypominamy, że spotykamy się już w najbliższą niedzielę o godzinie 15:00 w Gminnym Ośrodku Kultury. Będzie się działo i mimo zimowej pogody u nas na pewno będzie bardzo gorąco! Zapraszamy!Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

03.01.2015

Podobnie jak w latach ubiegłych, w tym roku również w naszym Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie zabraknie występów dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Książkach, Gimnazjum w Książkach, wychowanków Gminnego Ośrodka Kultury oraz tych, którzy chcieliby popisać się swoimi talentami na scenie (chęć udziału można zgłaszać do 5 stycznia). Podobnie również jak w latach ubiegłych zapraszamy do włączenia się w aktywne współtworzenie tej wyjątkowej inicjatywy. Do 8 stycznia można zgłaszać chęć pomocy przy organizacji finału (szczegóły na plakacie obok).

W tym roku wolontariusze wyjdą na ulice już o godzinie 8:30. Od godziny 15:00 w naszym Gminnym Ośrodku Kultury rozpoczną się występy, licytacje gadżetów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz sprzedaż przedmiotów ofiarowanych przez darczyńców. Wydarzenie zakończy się o godzinie 20:00 tradycyjnym światełkiem do nieba. Zapraszamy!Koncert kolęd i pastorałek

03.01.2015

Zapraszamy do włączenia się w organizację Koncertu Kolęd i Pastorałek pt. "Kolędujmy Małemu", który zaplanowany jest na 25 stycznia. Do dnia 9 stycznia można zgłaszać się w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach z utworami, które chciałoby się zaprezentować na scenie. Mogą to być zarówno współczesne kolędy jak i starodawne pastorałki. Jeśli nie masz pomysłu co mógłbyś/mogłabyś zaśpiewać - pracownicy GOK pomogą Ci dobrać odpowiedni dla Twojego wokalu repertuar. Zapraszamy!Wykonanie: Andrzej Nowak