Dożynki 2010 – podsumowanie
W sobotę 28 sierpnia 2010 r. mieszkańcy gminy Książki i zaproszeni goście uczestniczyli w „INTEGRACYJNYM FESTYNIE DOŻYNKOWYM PROMUJĄCYM GMINĘ KSIĄŻKI”.
Dożynki rozpoczęły się dziękczynną mszą św. w kościele Św. Katarzyny w Osieczku. Dożynkowy korowód do kościoła przywiedli starostowie – Anna Bukała z Brudzawek i Piotr Łęgowski z Osieczka. W kościele przy ołtarzu dokonano poświęcenia dożynkowych bochnów chleba, które od zawsze w polskiej tradycji są symbolem pracy i rolniczego trudu. Poświęcono również owoce i warzywa oraz wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa gminy Książki. Po liturgii mszy św. uczestnicy dożynek udali się do świetlicy wiejskiej w Osieczku, gdzie odbyła się część wieńcowa z wręczeniem chleba Wójtowi Gminy – Jerzemu Polcynowi, który podziękował rolnikom za tegoroczny trud. W części wieńcowej tradycyjnie już wystąpił zespół Książkowianka.
Dożynki to również okazja do podsumowania Gminnego Konkursu „Piękna Zagroda”.
W kategorii „Najbardziej zadbana zagroda wiejska”
I miejsce – Anna i Przemysław Pelka – Łopatki
II miejsce – Maria i Andrzej Kaczor – Blizno
III miejsce – Barbara i Jan Polak – Blizno
W kategorii „Najbardziej zadbaną działkę siedliskową”
I miejsce – Sylwia i Dariusz Wiśniewscy – Książki
II miejsce – Anna i Piotr Witomscy – Łopatki
III miejsce – Józefa Wzorek – Szczuplinki
W organizację festynu włączyła się Parafia pw Św. Katarzyny w Osieczku, Urząd Gminy, LGD Wieczno, wszystkie Rady Sołeckie z terenu gminy, Koła Gospodyń Wiejskich oraz zespół „Książkowianka” z Gminnego Ośrodka Kultury kultywujący tradycje i obrzędy związane również ze świętem plonów.
Dzięki wsparciu finansowemu z LGD Wieczno oraz PROW mogliśmy wzbogacić naszą ofertę dożynkową.
Organizatorzy festynu dożynkowego przygotowali stoiska promujące Gminę Książki oraz stoisko z materiałami reklamującymi działania o ważnym dla mieszkańców wsi Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013 oraz działalnoścą Urzędu Marszałkowskiego.
Odbył się konkurs wiedzy dot. PROW oraz LGD Wieczno. Z przeprowadzonych konkursów wynika, że społeczeństwo wiejskie w dużej mierze orientuje się na co można pozyskać fundusze z PROW. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody, rozdane zostały materiały promocyjne.
Przygotowano również stoisko z tradycyjnym chlebem ze smalcem i ogórkiem oraz z pieczywem – drożdżówki, rogale itp. grochówkę oraz pieczone kiełbaski. Uczestnicy dożynek obejrzeli popisy zespołu „BASTA”. Festyn zakończył się tradycyjną zabawą dożynkową.
Autor: Marianna Ciupak Dyrektor GOK Książki.